Blog

Prinášame odborné texty venované téme elektronického podpisovania a všetkému, čo s ňou súvisí.
V slovenskom kontexte sa termíny „zdokonalený elektronický podpis“ a „pokročilý elektronický podpis“ používajú ako preklad z anglického názvu advanced electronic signature (AdES). Termíny považujeme za zameniteľné a odkazujú na to isté, a to zdokonalený elektronický podpis, ktorý spĺňa požiadavky stanovené v európskej regulácii eIDAS (nariadenie číslo 910/2014).
So vzostupom  technológii  je potreba zabezpečenej digitálnej komunikácie vyššia než kedykoľvek predtým. Tu prichádza do hry koncept elektronických certifikátov. Ako súčasť rozsiahlych riešení NFQES pre služby kvalifikovaného elektronického podpisovania v modeli SaaS ako aj na Enterprise riešení, považujeme za dôležité tento kľúčový prvok objasniť. V tomto článku sa dozviete, čo je to elektronický certifikát a prečo je dôležitý pre zabezpečenie transakcií a komunikácie.
Jednoduchý, zdokonalený a kvalifikovaný elektronický podpis sa sa líšia najmä v právnej istote, ktorú ponúkajú. Čím je úroveň právnej istoty vyššia, tým je konkrétna úroveň elektronického podpisu vhodnejšia na zabezpečenie transakcií vyššej hodnoty. S tým je, samozrejme, spojený aj rozdiel v procese overovania totožnosti osoby alebo subjektu pri vydávaní certifikátu pre daný podpis.
Väčšina z nás používa podpisovanie občianskym preukazom výhradne na komunikáciu s úradmi. Elektronické podpisovanie má však ďaleko širšie uplatnenie a oceníte ho nielen v biznis sfére, ale aj pri súkromných transakciách. A to dokonca aj s pohodlným podpisovaním bez občianskeho preukazu.
Zvyšujúca sa miera digitalizácie postupne preniká aj na Slovensko a čoraz viac sa využíva vo verejnom aj súkromnom sektore. Ako zistiť, kedy sa používa pečať a kedy budete potrebovať podpis?
Začínate s elektronickým podpisom? Tu sú najdôležitejšie informácie o tom, ako podpísať dokument elektronickým občianskym preukazom.